Tynki - Budowlanka od podstaw

polskifachowiec.pl
zbuduj z nami swój dom
Przejdź do treści

Menu główne:


TYNKI

Urządzenie domu nie należy do prostych zadań i przekonał się o tym każdy kto próbował tego na własną rękę. O ile wykonanie prac typowo budowlanych jak wykonanie ścian czy fundamenty zlecamy raczej firmom budowlanym o tyle czasami chętnie podejmujemy się wykonania prac wewnątrz budynku takich jak ułożenie paneli czy też położenie tynków na ściany. Prace wykończeniowe są oczywiście również skomplikowane, ale tu ewentualne błędy z naszej strony nie będą niebezpieczne dla całej konstrukcji. Często więc musimy dokonać wyboru pomiędzy różnymi rodzajami tynków. Nie zależy od nich trwałość ścian, ale termika budynku i estetyka wnętrz już tak.
Tynki
TYNKI CEMENTOWO-WAPIENNE
To tynki paroprzepuszczalne, a więc para wodna będzie przedostawała się przez nasze mury. Nadają znaną większości z nas chropowatą fakturę ścianom i szarawy kolor, który następnie musimy pokryć odpowiednio grubą warstwą farby, co wiele osób uznaje za wadę tych tynków. Mieszanki cementowo-wapienne często są jednak wzbogacone o środki dodatkowe dzięki czemu możemy na przykład zwiększyć ich wytrzymałość czy sprawić, że będą miały od razu jaśniejszy kolor. Bez problem nałożymy je ręcznie, ale również możemy to robić maszynowo. Są to więc tynki wielofunkcyjne. Ich wytrzymałość jest niezwykle wysoka, a więc znajdą zastosowanie tam, gdzie potrzeba zapewnienia trwałości ścianom. Budowlańcy i osoby urządzające domy zawodowo zwracają także uwagę na to, że tego typu tynkami będziemy mogli bez problemu wyrównać ewentualne krzywizny na ścianie.

TYNKI GIPSPOWE
Najczęściej wybierany typ tynku do ścian wewnętrznych. To bardzo bezpieczny dla ludzi materiał, który znacznie mocniej od tynków cementowo-wapiennych będzie pochłaniał wilgoć. Odda ją dopiero gdy w pomieszczeniu będzie się robiło dość mokro. Gips jest również stosunkowo ekologicznym materiałem, który dodatkowo jest ekonomiczny z racji niskich kosztów późniejszego malowania. Ilość użytej farby nie będzie musiała być tak duża jak w przypadku stosowania klasycznych tynków w szarym kolorze. Tynk tego typu może być stosowany jedynie we wnętrzach budynku, a dodatkowo jego wadą jest powodowanie korozji niektórych elementów metalowych. Uważajmy więc i zapewnijmy im odpowiednie zabezpieczenie nim umieścimy je pod warstwą tynku.

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego