Ogrzewanie - Budowlanka od podstaw

polskifachowiec.pl
zbuduj z nami swój dom
Przejdź do treści

Menu główne:


JAKIE OGRZEWANIE DLA NASZEGO DOMU

Wybór ogrzewania przy budowie domu jest jedną z ważniejszych decyzji jakie przyjdzie nam podjąć. Wszystko dlatego, że najczęściej to wybór dosłownie na całe nasze życie. Zmiany w sposobie ogrzewania budynku to dość kosztowne procesy, które często nie są opłacalne. Warto więc od razu rozpocząć od stworzenia systemu idealnego, który przyniesie nam dostatecznie dużo oszczędności, a co ważne pozostanie dla nas wygodny. Bo przecież wygodnie chcemy żyć. Prawda?

KLASYCZNE OGRZEWANIE WĘGLOWE
Klasyczne i znane od lat rozwiązanie nie ma już dziś tak wielu zwolenników. Węgiel niestety stał się na przestrzeni ostatnich dekad stosunkowo drogim surowcem energetycznym, a niestety koszt wybudowania kotłowni również nie jest mały. Z tego powodu wiele osób nie decyduje się już dziś na takie rozwiązanie choć jeżeli szukamy oszczędności na koszcie stworzenia instalacji grzewczej w domu to właśnie kotłownie węglowe wydaja się być korzystne. Wadą w tym wypadku również jest spore zanieczyszczenie środowiska spalinami.
Ogrzewanie
KOTŁY GAZOWE I OLEJOWE
Kotły z gazem płynnym i olejem opałowym pozostają dziś jednym z częstszych wyborów osób właśnie budujących swoje domy. Wypadają dość korzystnie na tle innych rozwiązań choć są niesamowicie drogie w instalacji. Również koszt użytkowania takich kotłów nie jest mały, jak również zakupywanie oleju czy gazu pozostaje dość dużym wydatkiem. W wypadku takiego wyboru pozostajemy mocno zależni od cen surowca.

POMPA CIEPŁA
To nowatorskie rozwiązanie, które jednak ma już całkiem sporą rzeszę fanów w naszym kraju. Wyróżniamy pompy ciepła gruntowe i powietrzne. Zakup tych drugich jest nieco tańszy, ale dają nieco mniej energii niż pompa gruntowa. Jednak to znacznie większa wygoda użytkowania i nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych prac w otoczeniu domu. Za kilkadziesiąt tysięcy złotych możemy w sprzyjających warunkach jeżeli nasz dom nie jest wielki całkowicie go ocieplić za pomocą pompy powietrznej.
Pompa ciepła
ALTERNATYWNE METODY
Coraz większą popularność w ostatnim czasie zyskują rozwiązania ekologiczne, które pozwalają nie tylko na oszczędność, ale również sprawiają, że dbamy o środowisko naturalne wokół nas. Instalacje solarne coraz częściej właśnie do ogrzewania są wykorzystywane. Są oczywiście efektywne jedynie jako wsparcie innych systemów lub samodzielnie przy małych pomieszczeniach, ale jest to rozwiązanie godne odnotowania.

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego