Fundamenty - Budowlanka od podstaw

polskifachowiec.pl
zbuduj z nami swój dom
Przejdź do treści

Menu główne:


BUDUJEMY DOM - FUNDAMENTY

Często mawiamy, że coś jest sprawą fundamentalną. Sformułowanie to nie mija się z prawdą jeżeli chodzi o budownictwo. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie fundamenty pod naszym budynkiem spełnią rolę gwaranta bezpieczeństwa i solidności całej inwestycji, a nasz dom będzie na pewno konstrukcją stałą, stabilną i gwarantującą nam odpowiedni poziomi bezpieczeństwa.

KLASYCZNE ŁAWY FUNDAMENTOWE
To najczęściej spotykane rozwiązanie na terenie naszego kraju i najbardziej popularny wariant jeżeli chodzi o fundamenty. Ława fundamentowa jest niczym innym jak po prostu przedłużeniem i poszerzeniem ścian nośnych naszego budynku. Dzięki temu nacisk na podłoże będzie rozłożony na o wiele większej przestrzeni. Całość  konstrukcji pozostanie więc dla nas o wiele solidniejsza i rzecz jasna bezpieczniejsza. Zwyczajowo wykonuje się zbrojenia wzdłużne, ale w niektórych wypadkach kiedy grunt jest mało stabilny konieczne będzie wykonanie żelbetowego zbrojenia poprzecznego.
Fundamenty
FUNDAMENT BEZ ŁAW
Wykonanie samych ław pochłania znaczną część finansów na nasze fundamenty. Jeżeli posiadamy wykonane badania i okazuje się, że nasz grunt charakteryzuje się dobrą nośnością albo też wybrany przez nas projekt to budynek lekki na konstrukcji szkieletowej ich wykonanie być może będziemy mogli zupełnie pominąć. Taki krok i zastąpienie ław nie może być jednak jedynie naszą decyzją, a skonsultować się powinniśmy tak z architektem jak również z firmą wykonującą nasz budynek.
Alternatywą są fundamenty płytowe, które dodatkowo w przypadku budynków z piwnicą stają się od razu jej podłogą. To zmniejsza nieco koszty urządzenia piwnicy i dlatego to również często wybierane rozwiązanie.

Bez względu na wszystko nie powinniśmy jednak oszczędzać w tym wypadku ani na materiałach, ani na fachowym wykonaniu wszystkiego. Od naszych decyzji zależy bowiem niezwykle wiele jeżeli chodzi o trwałość konstrukcji i to jak bezpiecznie będzie się nam w naszym domu mieszkało. A to przecież kwestia… fundamentalna!
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego